Ege'nin Gizli Köyleri


Ege'nin Gizli Köyleri

EGE’NİN GİZLİ KÖYLERİ

Her Perşembe Akşamı Hareket Pazar Akşamı Dönüş

3 Gece 4 Gün – 2 Gece Otel Konaklaması

Müze ve Ören Yer Giriş Ücretleri Dahil

Otobüs İle Ulaşım

Boncuk Köyü, Kımız Çiftliği, Kula Evleri, Kuladokya, Söke, Doğanbeyli Köyü, Didiö, Bafa Göl’ü,

Kapıkırı Köyü, Şirince, Tire, Ödemiş, Birgi

 

1.GÜN PERŞEMBE ( HAREKET )

Değerli misafirlerimiz 21.30 Yenibosna Yanyol BP Otoparkı ( Yenibosna Airport Outlet Center 50 Metre Yanında Havalimanı Tarafına Doğru ) - 22.00 Harbiye Cumhuriyet Caddesi Acenta Merkez Ofis Önü - 23.00 Göztepe Medeniyet Üniversitesi Otoparkı ( E – 5 Uzunçayır  - Göztepe Yolu Üzerinde Yan Yol İstikametinde ) - 23.15 Kartal Yemek Center Otoparkı - 23.30 Çayırova Mc Donalds Önünden hareket ile gece yolculuğumuza başlıyoruz.

2.GÜN CUMA: KEMALPAŞA KIMIZ ÇİFTLİĞİ – BONCUK KÖYÜ – KULA – KULADOKYA – KULA EVLERİ – KENAN EVREN EVİ

Değerli misafirlerimiz 00.00 İzmit Halk Evi Durağı ( İzmit - Adapazarı yönünden ) - 02.00 Bursa Almira Otel önünden - 07.30’da Ege Üniversitesi Bornova Sapağı Önünden sizleri otobüsümüze alıyoruz. Otobüsümüzde sizlere ikram edeceğimiz yemek paketi ve ikramlarımız eşliğinde İzmir’e yolculuk ediyoruz. Sabah saatlerinde Kemalpaşa Kımız Çiftliğinde köy kahvaltımızı ( Ekstra ) alıyoruz. Kırgızistan’dan Türkiye’ye gelen bir Türk ailesinin oluşturduğu Orta Asya Türk Kültürü’nün ve Geleneklerin yansıtıldığı Otağı geziyoruz. Arzu eden misafirlerimiz burda kımızın tadına bakabilir veya ata binebilir ( Ekstra ) Ardından asıl adı Kurudere Köyü ya da köy halkının çoğunun önemli geçim kaynağı olan Nazar Boncuğu üretimine istinaden Boncuk Köy olarak adlandırılan köyümüze uğruyoruz. Köy halkının kendi evlerinde ürettiği nazar boncuklarının şekil verildiği fırınları yerinde görerek alışverişimizi yapıyoruz. Serbest zaman sonrası Antik Çağ’da, Yanık ülke olarak adlandırılan Kula’ya ulaşıyoruz. Kula şehir merkezinde Tarihi Osmanlı evleri, kanalları, restore edilerek turizme kazandırılan eski bir Kula Konağı olan Kenan Evren Etnografya Müzesini gezdikten sonra alışverişimizi yapacağımız eski çarşıda serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrası Anadolu’nun en genç volkanik oluşumunun bulunduğu Kapadokya benzeri peri bacaları, volkanik konileri göreceğimizi Kuladokya bölgesi olarak bilinen jeopark alanını geziyoruz. Vereceğimiz serbest zaman sonrasında otelimize hareket ediyoruz. Kuşadası veya Selçuk’da bulunan otelimize varış. Akşam yemeği ve konaklama.

Sabah Kahvaltısı: Otobüste Dağıtılacak Olan Lunch Box İle. (Sandwich, Meyve Suyu, Eti Browni, Muz, Nane Şekeri)

Öğle Yemeği: Kula’da Rehberin Belirleyeceği Restaurantta Serbest Menü

Akşam Yemeği: Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir.

Konaklama: Seçilen Otelde Konaklama Gerçekleştirilecektir.

Mola Tesisleri: Susurluk Karagül Dinlenme Tesisleri

Rota: : İstanbul – Susurluk (320 Km) Susurluk - Kemalpaşa ( 227 Km) Kemalpaşa – Kula ( 117 Km) Kula  – Selçuk (181 Km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe: 845

Otele Giriş Saati: 18.30

 

3.GÜN CUMARTESİ: SÖKE  - DOĞANBEYLİ KÖYÜ – DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARK – DİDİM – APOLLON TAPINAĞI  - BAFA GÖLÜ – HERAKLİA ANTİK KENTİ - KAPIKIRI KÖYÜ  

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Söke’ye bağlı geçmişteki ismi Domatia olan günümüzdeki ismi Doğanbeyli’ye hareket ediyoruz. Köyümüzde ilk olarak Dilek Yarımadası Milli Parkına ait müzeyi ziyaret edip, milli park hakkında slayt gösterisi izleyip ve bilgi alarak, tarihi dokusunu koruyan köy içinde kısa bir tur yapıyoruz. Entel Köy Efe Köye Karşı – Dedemin İnsanları filmlerinin çekildiği köyde çaylarımızı yudumluyoruz. Serbest zaman sonrası köyden güzel anılarla ayrılarak Antik Çağda inşa edilmiş olan en büyük 3.tapınak olan Didim Apollon Tapınağı geziyoruz. Tapınak gezimiz sonrası öğle yemeği molası veriyoruz. Yemekten sonra Ege Bölgesinin büyük gölü olan Bafa Gölü çevresinde bir kısa tur atıp doğanın tarihle buluştuğu göl kenarında Kapıkırı Köyüne gidiyoruz. Köyün içerisinde yer alan Heraklia Antik Kent kalıntılarını görüp, gölü fotoğraflayıp, közde kahve molası verip serbest zaman sonrasında otelimize hareket ediyoruz. Kuşadası veya Selçuk’da bulunan otelimize varış. Akşam yemeği ve konaklama.

Sabah Kahvaltısı: Otelde Açık Büfe Olarak Alınacak Olup Tur Ücretine Dâhildir.
Öğle Yemeği: Didim Âşık Restorant ( Açık Büfe Sınırsız Balık Ve Ev Yemekleri )
Akşam Yemeği: Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir.
Konaklama: Seçilen Otelde Konaklama Gerçekleştirilecektir.
Rota: Selçuk – Doğanbeyli ( 65 Km ) Doğanbeyli - Didim ( 25 Km ) Didim - Kapıkırı ( 55 Km )
Toplam Kat Edilecek Mesafe:  250 Km
Otele Giriş Saati: 18.00

 

4.GÜN PAZAR: ŞİRİNCE – ŞİRİNCE – ESKİ RUM EVLERİ – ŞİRİNCE ŞARAPLARI - AYASULUK KALESİ VE TEPESİ - TİRE  - ÖDEMİŞ - BİRGİ

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, Şarabı ve eski Rum evleri ile meşhur, kendinizi düşsel bir ülkedeymiş gibi hayal edeceğiniz, evleri, sokakları ve insanları ile sizleri kendine çeken Şirince'ye hareket ediyoruz. Şirince gezimizi takiben Selçuk’a geçiyor. Burada Selçuk Şehir Turu Ayasuluk Kalesi ve Tepesini panaromik gördükten sonrasında Tire’ye hareket ediyoruz. Tire de çarşısını gezerek turumuza başlıyoruz, zanaatların son örneklerini ( Keçecilik, Urgancılık, Nalıncılık, Semercilik, Saraçlık ve Yorgancılık ) ustalarını tezgâhları başında görerek bilgi alıyoruz, sonrasında çay ve kahve içmek için serbest zaman vereceğimiz Dere Kahvesine uğruyoruz. Tire gezimiz sonrası Müze kent olan ve hayran kalacağınız Birgi’ye hareket ediyoruz. Birgi’de ilk olarak bizleri yaşam ve ölümün iç içeliğini gösteren “ Güneş ve Selvi” ağacını görüyoruz. Sonrasında Türk Konak Mimarisinin örneklerinden Çakırağa Konağı, bazilikal tipte yapılmış kare planlı halk arasında Aslanlı Camii olarak bilinen Ulu Camii, Sultan Şah Türbesi’ni gördükten sonra yöreye özgü Dokuma Atölyelerini buradaki Yöreye Özgü Ürün Alış Verişinin sonrasında kentten ayrılmadan önce yöreye özgü bir ev olan Andaç Evinde verilen çay molamızın ardından Ödemiş’e doğru yol alıyoruz. Ödemiş Kent Turumuzun ardından sonrasında İstanbul’a hareket ediyoruz. İzmir  - Manisa - Balıkesir - Bursa üzerinden akşam saatlerinde İstanbul’a varış ve bir başka organizasyonunda buluşmak üzere sizleri aldığımız noktalara bırakarak vedalaşıyoruz. Dönüş Saatimiz Normal Hava Ve Yol Koşullarında İstanbul’da Saat 24.00’dür.

Sabah Kahvaltısı: Otelde Açık Büfe Olarak Alınacaktır. Tur Ücretine Dâhildir.
Öğle Yemeği: Tire ya da Ödemiş ‘de Rehberin Belirleyeceği Restaurantta Serbest Menü
Akşam Yemeği: Yoldaki Dinlenme Tesislerinde Ekstra Olarak Alınacaktır.
Konaklama: DİKKAT BU GECE OTEL KONAKLAMASI YOKTUR.
Dinlenme Tesisleri: Susurluk Karagül Dinlenme Tesisleri
Rota: Selçuk –Tire  ( 39 Km), Tire  – Ödemiş ( 33 Km) Ödemiş ­–Birgi (12 Km) Birgi –Susurluk (235 Km) Susurluk- İstanbul(320 Km)
Toplam Kat Edilecek Mesafe: 639 Km
Toplam Tur Mesafesi: 1735 Km
İstanbul’a Varış Saati: 23.30         

ÜCRETE DÂHİL OLAN HİZMETLER                                            ÜCRETE DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER

 

*  Otellerde 2 Gece Yarım Pansiyon Konaklama                                               *  Tüm Öğlen Yemekleri                                             

*  Mercedes Tourısmo veya Travego                                                    *  Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler

    Vb. Otobüsler İle Ulaşım                                                                        *  Tüm Özel Harcamalar              

*  Profesyonel Rehber İle Çevre Gezileri                                                             *  Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar                              

* Otobüs İçi İkramları                                                                 

*  Açık Büfe 2 Sabah Kahvaltısı                                 

*  Açık Büfe veya Set Menü 2 Akşam Yemeği

 *  Ek Hizmetler

 *  Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri

*  1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

 

İKLİM ŞARTLARI

Kıyı kesimindeki Asıl Ege Bölümü’nde Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Akdeniz ikliminin etkileri, çöküntü ovaları boyunca, kıyıdan yer yer 100-150 km kadar içerilere sokulur. Kıyı kesiminde kar yağışları ve don olayları çok ender görülür. Kışları oldukça ılımandır. Yaz mevsimi kıyı ovalarında oldukça sıcak ve kurak geçer. İç Batı Anadolu Bölümü’nde ise Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş özelliği görülür. Sıcaklık farkları artar. İç Batı Anadolu’da kış mevsimi kıyı kesime göre daha soğuktur. Kar yağışları ve don olayları görülür. Yaz mevsimi ise kıyı kesime göre daha sıcaktır. İç Batı Anadolu’da kıyı kesimine göre azalan yağışlar, ilkbahar mevsimine doğru kayar. Yaz kuraklığı kıyı kesimden daha azdır.