Türkiyenin Doğal Güzellikleri


Türkiyenin Doğal Güzellikleri

Her yıl onbinlerce yerli ve yabancı turist bu yerleri görmeye geliyorlar. Biz de bu harika yerlerden bir kısmını sizler için listeledik.

İşte Türkiye'nin doğal güzellikleri:

İNSUYU MAĞARASI, BURDUR

Türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası. İçinde küçüklü büyüklü 9 adet göl bulunmakta. Milyonlarca yıldır süregelen kimsayal olaylardan meydana gelmiş doğal bir güzellik.

 

HASANKEYF, BATMAN

Bir ara sular altında kalacağı da söylenen Hasankeyf'i bir an önce görmek gerekiyor. Kültürlerin buluşma noktası Hasankeyf.

 

PAMUKKALE, DENİZLİ

Hem doğa hem de tarih harikası Pamukkale. Travertenleri görmeden olmaz. Kaybolmadan ziyaret edilmeli.

 

DÜDEN ŞELALESİ, ANTALYA 

Bir doğa harikası. Yazın ortasında bile taze bir serinlik var burada. Antalya'ya gidip de burayı gezmeyen çok şey kaybetmiş sayılır

 

KURŞUNLU ŞELALESİ, ANTALYA

Antalya'nın en güzel şelalelerinden sadece biri. Bir masal veya fantastik bir film ortamını andırıyor manzarası.

 

ÖLÜDENİZ, MUĞLA

Dünyanın en güzel kumsallarından birine sahip olan ölüdeniz Fethiye'ye bağlı. Kelebekler Vadisi de burada bulunuyor. Yamaç paraşütü için ideal bir yer.

 

YEDİUYURLAR MAĞARASI, MERSİN

Türkiye'de birden fazla Yediuyurlar Mağarası var. Bunlarden en bilineni ise Mersin, Tarsus'ta bulunan. hemen her gün birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

 

UZUNGÖL, TRABZON

Uzungöl'de yeşilin her tonunu bulabilirsiniz. Rengarenk çiçekler ve yaylan ın o muhteşem serin ve temiz havası da cabası.

 

 KAPADOKYA, NEVŞEHİR

Peribacaları ve balon turları Kapadokya'ya gidenlerin en büyük eğlenceleri. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen yerlerinin başında geliyor. 

 

IHLARA VADİSİ, AKSARAY

Harika güzellikte bir yer. Vadi boyunca kayalara oyulmuş barınak ve kiliseleri görebilirsiniz. Merdiveni bol bir yer. Manzarası eşsiz.

 

 NEMRUT DAĞI, ADIYAMAN

Güneşin doğuşunun en güzel izlenebildiği yer. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramakta. Manzarası ve dev heykelleri ile görülmeye değer bir yer.

 

ŞEHRİBAN KANYONU, KASTAMONU

İlk kez 1997 yılında Atlas ekibi tarafından geçilebilmiş kanyon. Kastamonu'nun incisi. Hem tehlikeli hem de karşı konulmaz bir çekiciliği var

 

KAZ DAĞI, BALIKESİR

Balıkesir ve Çanakkale arasında bulunan Kaz Dağları yeşili, doğası ve şelaleleriyle tam bir görsel şölen sunuyor. Sarıkız'ın memleketi olan Kaz Dağı birçok efsaneye de konu olmuş bir yer.

 

KAÇKAR DAĞLARI, RİZE

Yeşilin ve mavinin el ele buluştuğu yer Kaçkar. Karadeniz'in harikalarından. Milli Park statüsündedir. Kayak ve dağcılık için idealdir.

 

 ERCİYES DAĞI, KAYSERİ

Görkemiye büyüleyen dağ. Kayak tesisleri de bulunmakta. Eteklerinde geçirilecek birkaç saat birkaç yılın yorgunluğunu alabilecek kuvvettedir

 

BALIKLI GÖL, ŞANLIURFA

Hz İbrahim'in  Nemrut ile olan hikayesini bilmeyen yoktur. Balıklı Göl'de o efsanevi balıkları besleyebilir, o uhrevi ortamı yaşayabilirsiniz.

 

AMASRA, BARTIN

Bartın'ın ve Karadeniz'in en şirin kasabalarından biri olan Amasra tam bir sükunet cenneti. Amasra'da kale, müze ve şato da var.

 

AĞRI DAĞI, AĞRI

Türkiye'nin en büyük dağı. Özellikle dağcıların rağbet gösterdiği bir yer. Hz Nuh'un gemisini arayanlar da ya burada ya da cudi'de.